potwierdzenie zapłaty akcyzy

Potwierdzenie zapłaty akcyzy po vin – jak pobrać?

Akcyza jest podatkiem pośrednim i nakładana jest między innymi na samochody sprowadzane z zagranicy oraz wyroby tytoniowe i alkohol. Akcyzę za samochód opłaca się w Urzędzie Skarbowym lub internetowo poprzez wejście na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC). Opłatę akcyzową należy uiścić w ciągu 30 dni, natomiast wniosek składa się w 14 dni od sprowadzenia auta. 

Jak opłacić akcyzę?

W celu opłacenia akcyzy należy wypełnić wniosek, w którym umieścić należy dane osobowe właściciela samochodu oraz dane pojazdu, jakimi są marka, model, numer nadwozia, rok produkcji, a także pojemność silnika i samodzielnie wyliczona wartość akcyzy. Kiedy wniosek zostanie złożony, Urząd wysyła potwierdzenie odbioru.

     Kolejnym krokiem jest wykonanie przelewu na numer konta bankowego Urzędu Skarbowego odpowiedniego dla konkretnego miasta. Ostatnia bardzo ważna czynność to pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy, które potrzebne jest w procesie rejestrowanie samochodu. 

Potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego

Aby otrzymać potwierdzenie zapłaty akcyzy po vin, trzeba wpisać ten numer w formularzu, który automatycznie zostanie połączony z profilem stworzonym na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych. 

     Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest istotne dla osób, które sprowadzają samochód z zagranicy i chcę go zarejestrować w kraju. Jeśli podczas wypełniania formularza i uiszczenia opłaty wszystko będzie się zgadzać wówczas potwierdzenie zapłaty akcyzy pobrać można z PUESC, a formalność ta jest bezpłatna. Uzyskanie potwierdzenia bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym wiąże się z opłatą wynoszącą 17 zł. 

     Internetowe potwierdzenie zapłaty akcyzy wymaga zalogowania się na portalu i wybraniu odpowiedniej transakcji. Proces ten można ułatwić sobie, podając numer VIN. Jeżeli wszystkie dane są ze sobą zgodne, potwierdzenie zapłaty można otrzymać w kilka minut. Jeśli potwierdzenie dotyczy wielu samochodów, wówczas może być ono wydrukowane zbiorczo. 

      Trzeba pamiętać, że jeśli opłata podatku była dokonana do godziny 16, potwierdzenie zapłaty można odebrać po godzinie 10 dnia następnego. Jeśli przelew robiony jest po godzinie 16, wówczas potwierdzenie będzie dostępne po godzinie 16 następnego dnia. Jeśli przelew wykonywany był przed weekendem, wtedy czas na odebranie potwierdzenia zapłaty się wydłuży. 

Stawka podatku akcyzowego

Wysokość akcyzy uzależniony jest od pojemności silnika i wartości samochodu, a także od procentowej stawki podatku zawartej w ustawie podatkowej. 

     Jeżeli samochód osobowy ma pojemność silnika mniejszą niż 2000 cm³, wówczas podatek wynosi 3,1 % wartości auta. Kiedy auto ma silnik o pojemności większej niż 2000  cm³, wtedy podatek akcyzowy wynosi 18,6 % wartości samochodu. 

Jakie auta podlegają akcyzie?

Podatek akcyzowy należy uiścić gdy auto sprowadzone z zagranicy nie było nigdy rejestrowane w kraju oraz kiedy jest ono zakupione wewnątrzwspólnotowo i nie było wcześniej rejestrowane w Polsce.

     Akcyzę trzeba opłacić także wtedy gdy auto zostało wyprodukowane na terytorium kraju i zostaje w nim po raz pierwszy sprzedane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.