akcyza online

Akcyza online – jak ją zapłacić?

Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Jedną z głównych rzeczy, jakie trzeba zrobić, jest opłacenie akcyzy oraz podatku. Wysokość akcyzy zależy od ceny samochodu oraz jego pojemności, a formalności z nią związanie oraz uiszczenie opłaty można załatwić przez internet. 

Czym jest akcyza online?

Jest to proces opłacenia podatku akcyzowego przez internet. Aby proces ten mógł być przeprowadzony, należy wykonać całą operację na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

     Akcyza jest podatkiem pośrednim, który nakładany jest na wybrane towary w celu obniżenia ich konsumpcji oraz z powodu wysokiej akumulacji zysków mających bezpośredni wpływ na koszty produkcji konkretnych przedmiotów i towarów. 

     W Unii Europejskiej występuje akcyza zharmonizowana, która polega na tym, że we wszystkich krajach europejskich akcyzie podlegają te same produkty, np. alkohol i wyroby tytoniowe. 

Jakie samochody podlegają akcyzie?

Podatek akcyzowy należy uiszczać w konkretnych sytuacjach określonych w ustawie o podatku, którymi są:

– import samochodu osobowego z zagranicy niezarejestrowanego w Polsce,

– wewnątrzwspólnotowe kupno samochodu osobowego, który nie był zarejestrowany w kraju,

– pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego auta w Polsce, które zostało wyprodukowane w tym samym kraju.

     Podatek akcyzowy jest obowiązkową płatnością, która dotyczy wszystkich aut zarówno nowych jak i używanych rejestrowanych po raz pierwszy w kraju.

Proces zapłaty akcyzy online 

W dobie internetu formalności związane z akcyzą można załatwić przez internet. Opłatę z tytułu podatku akcyzowego uiścić należy w Urzędzie Skarbowym przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. 

     Proces opłaty akcyzy odbywa się według następujących etapów:

– wypełnienie deklaracji AKC-U/S – w deklaracji należy wpisać swoje dane osobowe oraz informacje i samochodzie takie, jak: marka, model, rok produkcji oraz pojemność silnika i numer nadwozia. Formularz musi także zawierać informacje o wielkości podatku, jaki został wyliczony samodzielnie. Po złożeniu wniosku w wiadomości zwrotnej otrzymujemy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru,

– zapłacenie akcyzy – wyliczoną kwotę akcyzy przelewa się na numer rachunku bankowego Urzędu Skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania,

– pobranie potwierdzenia płatności – po uiszczeniu opłaty należy pobrać potwierdzenie zapłaty, które będzie potrzebne do zarejestrowania pojazdu. Trzeba pamiętać, że pobierając potwierdzenie, niezbędne będzie podanie numeru VIN.

     Po przekroczeniu granicy w ciągu 14 dni trzeba złożyć deklarację, natomiast opłatę należy uiścić w ciągu 30 dni. Po upłynięciu tego okresu do wysokości podatku doliczane będą odsetki za każdy dzień zwłoki.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Wysokość akcyzy uzależniona jest od wartości samochodu oraz pojemności jego silnika, a także od stawek procentowych zawartych w ustawie o podatku akcyzowym. 

     Procentowe stawki podatku wynoszą:

– 3,1% wartości auta – w przypadku aut osobowych mających silnik o pojemności do 2000 cm³,

– 18,6% wartości samochodu – dotyczy samochodów o osobowych mających silnik o pojemności większej niż 2000 cm³.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.